|
Főmenü |
|
|
Üdvözlet |
|
|
Egyéb hírek |
|
|
|
2012-es magyar expedíciók |
|
|
Komarnicki.hu a FacebookonMagyar 8000-es vállalkozások 2012-ben Magyarok - 8000-es csúcsok 0:4 2012 ősz: a tervezett Manaslu vállalkozás mégsem jött össze. 2012 nyár: sikertelen Hidden Peak és Gasherbrum II kísérletek. 2012 tavasz: sikertelen és tragikus végű Annapurna, valamint sikertelen Mount Everest oxigén nélküli vállalkozások.* * * * * * * * * * * * * * * Himalája 2012 ősz - Manaslu (8156 m) Egy másik vállalkozás is tervbe vette a csúcsot, de nem jött össze.
Egy korábbi hír szerint Baranyi Éva ismét tervbe vette a csúcs első magyar női megmászását, de úgy döntöttek mégsem mennek.
A Manaslu főcsúcsán és a csúcsgerincén már egy-egy magyar állt.* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * Karakorum 2012 nyár Június 6-án kezdetét vette a Magyar Hidden Peak Expedíció 2012. Ezt a vállalkozást is igyekeztünk napi szinten követni a hegyen tartózkodó más csapatok tevékenységével együtt, amennyire ezt a kommunikációs lehetőségeik megengedik.
Legutóbbi hír (október 9/12.): Szilárd naplóbejegyzése az utolsó napjairól. Megkésve bár, de felkerült a honlapra és a Facebookra is.
Augusztus 5-én Suhajda Szilárd is hazaérkezett. Babcsán, Kiss és Tóth 26-án este megérkeztek Budapestre. A levonulásról szóló beszámoló 2. része két nap késéssel felkerült a honlapjukra. A Gasherbrum II megmászási kísérletének is vége Suhajda Szilárd terv szerint ?27-én elhagyta? az alaptábort.. A levonulásról szóló beszámoló 1. része Skarduból. A Hidden Peak megmászását feladták, Suhajda Szilárd a Gasherbrum II elérésével még próbálkozna, a többiek elindultak hazafelé. Ám a G2 hóviszonyai sem ideálisak, elvileg nyílik egy "időjárási ablak" július utolsó napjaira. A napi eseményeket részletesebben lásd lentebb.* * * * * * * * * * * * * * * Magyar Hidden Peak Expedíció 2012 Tóth Csaba, Ács Zoltán, Babcsán Gábor, Kiss János, Suhajda Szilárd (kép: 8000m.hu) Magánszervezésű vállalkozásként állt össze az a csapat, melynek terve a Gasherbrum II (8035 m) megmászása volt. Idén a hozzájuk csatlakozók miatt változtattak. Az új cél a Hidden Peak (Gasherbrum I, 8068 m) a normál útvonalon (a japán kuloáron át).
A Suhajda Szilárd (30) és Kiss János (63) által még 2010-ben a G2-re kezdeményezett vállalkozáshoz később Tóth Csaba (50), majd a 8000-es expedíciós tapasztalatokkal már rendelkező Ács Zoltán (43, 3 db 8000-es csúcsa van) és Babcsán Gábor (52, egy sikeres 8000-es expedíció tagja volt) is csatlakozott. Indulás: a tervezett június 2. helyett június 6. (időtartam 60 nap). Szponzorálási problémák miatt végül Ács Zoltán nélkül utaztak el, aki lemondott a részvételről és a csapat média kapcsolattartójának szerepét vállalta el. Helyette az expedíció vezetője Tóth Csaba lett, a technikai vezető Babcsán Gábor.
Híreikről az expedíció hivatalos honlapján és a Fcebookon is lehet olvasni.
Más, itt tartózkodó expedíciók hírei: Észtek, szlovének, irániak - A hónap utolsó napjaira az (előre látszott) időjárási ablak kinyílt, július 31-én a K2-re 28 ember jutott fel (négyen oxigén nélkül), valamint a Broad Peak és a Gasherbrum II csúcsait is elérték néhányan. Augusztus 1-én a K2-t még ketten megmászták (w/o O2). - Néhány ember még bízik egy augusztusi sikeres csúcstámadásban a G2-re, a többiek hazautaztak. - Sok a friss hó, július 19-én szerencsés kimenetelű lavinabaleset volt a japán kuloárban (a lengyel Jacek ..., a dán Jacob ..., az orosz Luca ..., az iráni Mehdi ... és a kanadai Louis Rousseau volt résztvevője). Többen a csúcs feladása mellett döntöttek (a szomszédos Gasherbrum II-őn is). - A "jetstream" (nagy magasságban fújó szél) elvonulásával július 14-15. körül nyílik egy "időjárási ablak", többen terveznek csúcstámadást a Gasherbrum II-re is. - A 3-as tábor (kb. 7100 m) felett még nincs kiépítve az út, nem járt felette még senki. - Állnak a csapatok 1-es és 2-es táborai, viszonylag kevesen készülnek a Hidden Peak megmászására. - Az alaptábor felett a gleccser a korábbi állapotokhoz képest meglehetős nehezen járható. Az 1-es tábor jóval hosszabb úton érhető el, több fix kötél elhelyezése és egyes szakaszokon biztosított jégmászás is szükséges a haladáshoz.
A magyar csapat terv szerint: Suhajda augusztus 4-én ér haza, Babcsán, Kiss és Tóth 26-án megérkeztek Budapestre.
- Suhajda Szilárd a G2 elérését is feladta, és (terv szerint) 27-én elhagyja az alaptábort. - Hárman már 21-én elhagyták az alaptábort és a Gondogoro hágón átkelve három nap alatt levonultak Skarduba. - Suhajda Szilárd még próbálkozik a G2 elérésével (erre az esély elég kicsi, mert rengeteg frissen esett hó van ezen a hegyen is, elvileg nyílik egy időjárási ablak július utolsó napjaira). - Július 19-én visszamennek az 1-es táborba a rossz viszonyok miatt, onnan 20-án az alaptáborba. - További akklimatizálódás, áll a saját 2-es táboruk, ahová a majdani csúcstámadáshoz való felszerelések és készletek is felkerültek, de ehhez még ki kell építeni a 3-as tábort a japán kuloár tetején, 7100 m-en. - Úgy tűnik Tóth Csaba felépült a lábsérüléséből, Kiss János lába ismét bedagadt az újabb felmenet után, Babcsán Gábor torokfájása mégsem múlt el, ő levonult Urdukasba (talán 4-5 nap múlva ismét csatlakozhat a többiekhez). - Július végéig van idejük a csúcs elérésére, ami elé bizakodóan tekintenek.
Napi események röviden (a ritka tudósítások általában egy-két nap múlva jelennek meg): - augusztus 5-én Suhajda Szilárd is hazaérkezett ... - 27-én ?Suhajda is elindult hazafelé az alaptáborból? - 26-án Shajda nem próbálkozik tovább a Gasherbrum II-vel sem, és lement a C1-ből az alaptáborba; Babcsán, Kiss és Tóth megérkeztek Budapestre - 25-én ?...? - 24-én Tóth Skarduból küldte a levonulásról szóló beszámoló első részét - 23-án ?...? - 22-én ?...?
- 21-én Babcsán, Kiss és Tóth elindultak hazafelé, a Concordia előtt felkanyarodtak a Gondogoro-hágó irányába, este Ali Camp - 20-án Tóth estére lement az alaptáborba, ?Suhajda fennmaradt a C1-ben? - 19-én Suhajda és Tóth az erős szél, a sok friss hó és a várható további havazás miatt le a C1-be (Kiss dagadt lábbal a BC-ben, Babcsán még Urdukasban van) - 18-án hajnalban Suhajda és Tóth felmentek a C2-be - 17-én Suhajda és Tóth a C1-ben - 17-én - 16-án a sok friss hó miatt nem lehet feljebb menni, Kiss lement a BC-be egy levonuló csapattal, Suhajda és Tóth a C1-ben maradtak - 16-án Kiss, Suhajda és Tóth felmentek a C1-be - 15-én ?...? - 14-én BC, Babcsán a torokfájásával levonult Urdukasba - 13-án BC - 12-én BC - 11-én BC - 10-én hajnali indulással mindhárman lementek az alaptáborba (Kiss izomsérülése javul) - 9-én 30 cm friss hóban felmentek a 2-es táborba (saját C2 6400 m), ahol felállították a saját sátrukat és estére lementek az 1-es táborba, ahol Babcsán várta őket, akiről kiderült, hogy a torka még nem gyógyult meg teljesen - 8-án Suhajda és Tóth felmentek az alsó 2-es táborba (kb.6300 m) a készletekkel (alvás , Babcsán (az iráni csapattárssal) felment a C1-be - 7-én Suhajda és Tóth hajnali indulással délben felért az 1-es táborba, hogy készleteket vigyenek fel a 2-es táborba a majdani csúcstámadáshoz, Babcsán és Kiss a BC-ben - 6-án hajnalra visszatértek a BC-be, mert Kiss beszakadt egy gleccserpatakba és izomhúzódást kapott és háton kellett őt lehozni (kb. egy hét lábadozás következik), Babcsánnak ismét belobbant a torka, amit a közeli katonai bázis gyógyszereivel kezelnek - 5-én éjjel elindultak mind a négyen felfelé, készletek szállítása a C1-be - 4-én Suhajda reggel fel kb. 6700 m-ig, onnan le a C1-be majd délután a BC-be, ahol ismét együtt mind a négyen, ugyanis Babcsán és Kiss visszatértek a Concordia táborból - 3-án hajnalban felment a 2-es táborba (C2 kb. 6400 m), éjszaka egy kölcsön sátorban - 2-án hajnalban Suhajda felért a C1-be - július 1-én este Suhajda (az iráni csapattárssal) fel a C1-be tovább akklimatizálódni, Babcsán légúti problémája miatt le a Concordia táborba, ahová Kiss elkísérte, Tóth térdszalag húzódással a BC-ben maradt - 30-án BC - 29-én BC (Suhajda Szilárd 30. születésnapját ünnepelték) - 28-án pirkadatkor elindultak lefelé a BC-be, útközben Tóth Csaba alatt az egyik fix kötél standja kiszakadt, ő lesett, de térdsérüléssel megúszta (egy másik csapat orvosa foglalkozik vele, egyelőre marad a többiekkel) - 27-én mind a négyen felmentek az 1-es táborba (C1 kb. 5900 m és felállították a sátraikat - 26-án BC - 25-én BC - 24-én BC - 23-án BC - 22-én BC - 21-én BC - 20-án megérkeztek az alaptáborba (BC kb. 5050 m) - 19-én Shamsa táborhely (a Concordia helyett végül ide érkeztek, kb. 4700 m) - 18-án Goro II táborhely (kb. 4500 m) - 17-én Urdukas (kb. 4060 m) - 16-án Paiju (kb. 3400 m) - 15-én elindultak az alaptábor felé, Jhula Camp (kb. 3100 m)
a trekking tervezett állomásai: Askole (3000 m), Jhula (3100 m), Paiju (3400 m), Urdukas (4060 m), Goro II (4500 m), Concordia (4600 m), a G1 és a G2 közös alaptábora (kb. 5000 m) - 14-én Askole - 13-án elindultak Askoléba (?végül aznap érkeztek meg ide? kb. 3000 m) - 12-én Skardu, egyeztetés a Pakisztáni Hegymászó Szövetséggel a hegyre való felvonulásról - 11-én este megérkeztek Skarduba - 10-én elindultak Islamabadból Skarduba, útközben éjszakázás (Chilas) - 9-én Islamabad - 8-án Islamabad, ügyintézés - 7-én megérkeztek Pakisztán fővárosába, Islamabadba - június 6-án a délelőtti órákban (végül Ács Zoltán nélkül) elrepültek Ferihegyről.
A G2 és a G1 csúcsán is már több magyar (nő is) állt.
Hidden Peak statisztika ("A Rejtett Csúcs", Gasherbrum I, Rgasha-brum, "A Gyönyörű Hegy", K5,). Földünk 11. legmagasabb csúcsa a Karakorumban található. A 8068 m (más adatok szerint 8080 m) magas csúcs első elérői az amerikai Andrew J. Kauffman és Peter K. Schoening voltak 1958. július 5-én oxigénpalackot használva. ...
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * További terv:
Himalája 2012 ősz Manaslu (8156/8163 m) A részletek még pontosítás alatt vannak (ez egy másik vállalkozás lesz, ha összejön).
Egy korábbi hír szerint Baranyi Éva ismét tervbe vette a csúcs első magyar női megmászását, de úgy döntöttek mégsem mennek.
A Manaslu főcsúcsán és a csúcsgerincén már egy-egy magyar állt.
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * Himalája 2012 tavasz Két expedíció is indult március 28-án - Annapurna és Mt. Everest. A tavaszi szezonnak vége: Magyarok - 8000-es csúcsok 0:2 Mindkét vállalkozást igyekeztünk napi szinten követni (amennyire ezt a drága kommunikációs lehetőségek megengedték) és a legfontosabb információkat itt, összefoglalva közölni.
Ezzel befejeztük a róluk szóló közleményeket. Docler Everest Expedíció: május 28-án elhagyták az alaptábort, azóta "jönnek hazafelé", és a pihenés után június 11-én megérkeztek Budapestre. Feladta a csúcstámadását, a C3 és a C2 között május 25-én visszafordult. Ebben az "időjárási ablakban" rajta kívül többen is indultak oxigén nélküli megmászásra, ez eredmények hamarosan publikálásra kerülnek.
Magyarok a világ nyolcezresein: június 9-10. - emlékezés Horváth Tiborra. Május 24-én sajtótájékoztatót tartottak, a felvétel elérhetősége a napi híreknél található. Az expedíció befejeződött, 19-én hárman hazaérkeztek, Mécs László később érkezik Budapestre. 19-én a család gyászszertartást tartott emlékére a surdi evangélikus templomban. Nem sikerült csúcsra jutni - Horváth Tibor a lejövetele közben eltűnt. A róluk szóló napi híreket lásd lentebb.
* * * * * * * * * * * * * * * Docler Everest Expedíció (2012) A sajtós, a mászó és az alaptábor vezető (képek Docler Everest Expedíció). Klein Dávid (2) is eldöntötte. Idén tavasszal (a 2001, 2005, 2006, 2007, 2008 és 2010 évi kísérletek után) hetedszer is nekivág az EVEREST (8850 m, Himalája, Nepál-Tibet) első magyar oxigén nélkül való megmászásának - derült ki egy korábbi nyilatkozatából. Ismét a tibeti oldalról próbálkozik, de most "egyedül" - március 28-án indul. Társa csak Török Edina lesz (alaptábor vezető, és persze még sokan a hegyen).
Everest hírek Az útépítő kínai és tibeti mászók a 3-as táborig (8300 m) már kiépítették a fix köteleket a hegy északi oldalán. Az erős szél miatt majd csak május 18-án vagy 19-én folytatják a munkát. Egy rövid "időjárási ablak" ugyanekkor nyílik, ezért ezeken a napokon történhetnek meg az első csúcselérések (a déli oldalon hasonló a helyzet, ott is a sok hó és az időjárás miatt csak a Déli nyeregig van kész az út). 18-án mindkét oldalon kiépítették az utolsó kötélszakaszokat, a déli oldalon a nyomukban egy chilei csapat is feljutott a csúcsra, valamint Ueli Steck a Tenzing nevű serpájával oxigén nélkül. 19-én mindkét oldalról többen feljutottak, Dávid csapattársai közül is, köztük a japán Tamae Watanabe, aki tíz évvel ezelőtti saját rekordját döntötte meg, 73 évesen továbbra is ő a csúcs legidősebb női elérője. A 25-én megnyílt újabb "időjárási ablak" első két napján közel kétszázan jártak a csúcson. Május 26. volt a szezon legideálisabb napja. Eddig több mint 500 csúcselérést regisztráltak a hegyen (sajnos 10 halottat is).
Fő hírek: június 11-én megérkeztek Budapestre. Május 28-án elhagyták az alaptábort és elindultak hazafelé (azóta Nepálban pihentek). Május 25-én feladta a csúcstámadását és levonult az alaptáborba. Egy megfelelő szélerősségű és hosszabb idejű "időjárási ablak" május 25-én nyílt (ezzel valószínűleg vége is lesz a szezonnak), de ő már nem próbálja meg még egyszer.
Május 22-én indult el az előretolt alaptáborba, hogy napi egy táborral feljebb haladva (23-án C1 7100 m, 24-én C2 7800 m, 25-én C3 8300 m) a 3-as táborból 25-én este 10 órakor indulva 26-án elérhesse a csúcsot. Nem volt saját 2-es tábora 7800 m-en, a sátrát az út mellett hagyta a második felmenetelekor is, mert nehéznek találta. Május 9-én még ezt írta: "Jól érzem magam, fitt vagyok, erős vagyok, tehát bizakodóan tekintek a csúcstámadás elébe."
Az eddigi események röviden: - 11-én megérkeztek Budapestre - 10-én elindultak Katmanduból hazafelé - 9-én ?Katmandu? - 8-án ?Katmandu? - 7-én ?visszamentek Katmanduba? - 6-án Pokhara - 5-én Pokhara - 4-én Pokhara - 3-án Pokharából jelentkeztek (terv szerint 7-én mennek vissza Katmanduba) - 2-án ?...? - június 1-én ?...? - 31-én ?...? - 30-án ?...? - 29-én ?...? - 28-án elindultak az alaptáborból hazafelé - 27-én alaptábor - 26-án a sikertelenséggel kapcsolatban kiadta a közleményét - 25-én a C2 és a C3 között kb. 8000 m-ről visszafordult, mert elégtelennek bizonyult az ő akklimatizációja is, és még aznap levonult az alaptáborba (BC 5100 m) - 24-én elérte a 2-es tábort (C2 7800 m), a korábban 7600 m-en deponált sátrát (melyet nehéznek talált) ismét az út mellett hagyta és az indiai csapat egyik sátrába költözött be (Edina szervezett neki egy sátrat a 3-as táborba) - telefonos bejelentkezésének felvétele - 23-án felment az 1-es táborba (C1 7100 m) - 22-én felment az előretolt alaptáborba (ABC 6400 m), Edina az alaptáborban maradt - 21-én alaptábor - 20-án visszamentek az alaptáborba (BC 5100 m) - 19-én délután az alaptáborból lementek a sátorvárosba - 18-án alaptábor (délután motorral le a sátorvárosba, este busszal vissza) - 17-én alaptábor - 16-án tiszta, de szeles időben depózta a sátrát és a derékalját (kb. 7500-7600 m, 6-7 óra alatt ért fel ide), majd visszafordult és lement az alaptáborba (BC 5100 m), elhalasztotta az első csúcstámadási lehetőséget, mert még nem építették ki a fixköteleket a C3 (8300 m) felett, a megnyíló ablak napjai nem lesznek teljesen szélmentesek (az oxigén nélküli mászáshoz ez alkalmasabb), és az oxigénpalackos mászók tömegesen mennek majd a csúcsra - 15-én felment az 1-es táborba (7100 m), fent aludt a további akklimatizálódás érdekében - 14-én felment az előretolt alaptáborba, Edina a BC-ben maradt - 13-án terepjáróval visszamentek az alaptáborba - 12-én bevásárlás Tingriben és a meleg vizes forrás felkeresése - 11-én motoros kirándulás Tingri környékén egy kolostor és egy kis falu felkeresése - 10-én motoros kirándulás Tingri környékén a meleg vizes forráshoz - 9-én terepjáróval lementek Tingribe (4200 m) "feltöltődni" - 8-án tovább ment, de nem vállalta a sátorral és az egyéb felszerelésekkel való felmenetelt és a fent alvást, ezért kb. 7400 m-ről visszafordult (a 2-es tábor kiépítésének terve így meghiúsult) és lement az ABC-be, ahonnan Edinával lementek az alaptáborba - 7-én Dávid felment a nyeregtáborba és első alkalommal fent is aludt (C1, itt értesült műholdas telefonbeszélgetésből az Annapurnán történt tragédiáról) - 6-án pihenőnap az előretolt alaptáborban, élelmiszerek és a felsőbb tábor felszereléseinek pakolása - 5-én Dávid hajnalban indult s BC-ből, Edina reggel az IBC-ből, és a végén együtt felmentek az előretolt alaptáborba (6400 m) - 4-én Edina felment a köztes táborba (IBC 5700 m) - 3-án alaptábor - 2-án az erős szél miatt visszafordult az Északi nyeregbe vezető útról és délután lement az alaptáborba - május 1-én előretolt alaptábor - 30-án Dávid felment az ABC-be (annak ellenére, hogy erősen szeles idő volt jelezve), Edina a köztes tábor közeléből visszament a BC-be - 29-én kisbusszal le a szent barlanghoz (privát puja csak nekik), tovább le a sátorvárosba majd egy másik kisbusszal vissza az alaptáborba - 28-án pihenőnap az alaptáborban (az ABC-ben ekkor volt a puja szertartás) - 27-én lement az alaptáborba - 26-án felment az Északi nyeregbe, felállította sátrát az 1-es táborban (C1 7100 m) és visszatért az előretolt alaptáborba - 25-én előretolt alaptábor, a felhozatott felszerelés pakolása - 24-én Dávid felment az előretolt alaptáborba (ABC 6400 m), Edina a BC-ben maradt - 23-án alaptábor - 22-én az Edinánál mutatkozó magashegyi betegség tünetei miatt vissza az alaptáborba - 21-én indulás az előretolt alaptábor felé, estére a fele úti köztes táborba (IBC 5700 m) - 20-án alaptábor, 120 kg felszerelés (3 db 60 l-es hordó és egy málhazsák) összepakolása, amit felvitetnek jakokkal az előretolt alaptáborba - 19-én alaptábor, akklimatizációs túra a környéken - 18-án alaptábor, akklimatizációs túra a környéken - 17-én látogatás a kínai összekötő tisztnél, tovább le a sátorvárosba, ahonnan ebéd után motorral vitették fel magukat az alaptáborba - 16-án alaptábor
- 15-én megérkeztek a Rongbuk kolostor feletti alaptáborba (BC 5100 m) - 14-én akklimatizációs túra Tingri környékén egy 4500 m-es csúcsra - 13-án megérkeztek Tingribe (4300 m) egy 5000 m-es hágóátkelés után - 12-én Nyalam, akklimatizációs túra 4300 m-ig - 11-én megérkeztek Nyalamba (3750 m) - 10-én átlépték a tibeti határt, Zhangmuba (2300 m) érkeztek - 9-én Katmandu, utazás előtti utolsó egyeztetés az irodával, végső pakolás - 8-án Katmandu, további bevásárlás - 7-én Katmandu - 6-án feladták Pokhara elérését és visszamotoroztak Katmanduba, beköltözés egy másik hotelbe - 5-én motoros kirándulás Pokhara felé, de útközben az eső miatt a tervezettnél hamarabb megálltak - 4-én Katmandu - 3-án Katmandu (terv szerint ekkor indultak volna, de nem kaptak beutazási engedélyt a kínaiaktól) - 2-án Katmandu - április 1-én Katmandu, találkozás a szervezést végző iroda emberével - 31-én Katmandu - 30-án Katmandu - 29-én megérkeztek Katmanduba (1360 m) - március 28-án délelőtt tartott reptéri sajtótájékoztató után elrepültek Isztambulba.
Megjegyzés: Már nem lehet azt olvasni (mint korábban), hogy az Everest oxigénpalackos elérését 1986 óta nem tartja nyilván a nemzetközi hegymászószövetség. Pedig erről egyáltalán nincs szó. Az UIAA orvosi bizottsága írt egy tanulmányt, melyben felhívta a figyelmet a nagy magasságban oxigén nélkül való mászás veszélyeire. Az UIAA soha nem tartotta nyilván az oxigén nélküli megmászásokat, mint ahogy egyéb megmászásokat sem. Ugyanis nem ez a feladatuk - erre vannak az ezzel foglalkozó statisztikusok. Az oxigén nélküli statisztikát lásd a 2010-es év híreinél. A teljesen egyedül (szóló) mászásnak vannak peremfeltételei az expedíciózásban: ténylegesen teljesen egyedül kell lenni a hegyen, de ez ennél a vállalkozásnál nem fog teljesülni.
* * * * * * * * * * * * * * * Annapurna 2012 Expedíció Mingma, Kollár Lajos, Mécs László, Horváth Tibor, Erőss Zsolt, Földes András (és Sz-B. Attila). Eldöntötték, idei vállalkozásuk célja az Annapurna (8091 m, Himalája, Nepál). A Magyarok a világ nyolcezresein Erőss Zsolt (9), Mécs László (3) és Horváth Tibor (0) összeállítású csapata ismét Kollár Lajos vezetésével indult március 28-án. Velük tartott a hegymászó Földes András, az Index újságírója is, aki erről könyvet akar írni.
Az itt tartózkodó többi expedíció tevékenységét is követjük. A magyar csapat szervező irodája szerint mire ők az alaptáborba érnek, addigra a (szintén az ő szervezésükben már ott lévő) nagyobb létszámú nemzetközi csapat mászói számára akár a csúcstámadó táborig ki lesz építve az út fix kötelekkel. Egy április 10-i információ szerint már a hármas táborig ki van építve az út a hegyen, azóta a serpák már a négyes tábort is felállították (de nem a francia, hanem a spanyol úton). A jelentős mennyiségű friss hó és a C3-at április 18-án este részben eltemető lavina miatt többen elhalasztották a csúcstámadásukat, majd másnap a levonulásuk során a kuloárban és C1 közelében egy újabb lavina a döntésüket igazolta. Ennek ellenére többen mégis tovább mentek a C4-be, ahonnan április 20-án két kínai, két indiai mászó és egy amerikai/brazil nő, valamint 6 serpa felértek a csúcsra (az erős szél és a hideg miatt többen oxigénpalackkal, a szezonban ők voltak az elsők). Május 1-én többen elindultak egy újabb csúcstámadásra, de az út legveszélyesebb része, ahol ismét lejött néhány lavina, sokakat (köztük több nevesebb mászót is) a tervük feladására késztetett. Már csak néhányan (köztük a két magyar) kockáztatnak még meg egy lehetőséget (talán az utolsót). Május 6-án még hatan elérték a csúcsot.Az Annapurna 4-es tábora (exweb archív) Braking news: 7-én hírül adták - Horváth Tibor május 5-én eltűnt. Nagy valószínűséggel az út legveszélyesebb részén, a C3 alatti ún. "Crosshair" kuloárban temette maga alá az egyik (a fix köteleket is leszaggató) lavina. Utoljára helyi idő szerint 4 órakor jelentkezett be a rádióján. Ő a hegy 62. áldozata.
1978.10.27. Nagykanizsa - 2012.05.05. Annapurna (kép MTI) 6-án Erőss Zsolt is feladta a csúcs elérését (kb. 7500 m-ig jutott). Kiderült, hogy számára sem volt elegendő az eddig megszerzett akklimatizáció. Ezen a napon a csúcsra indult csapatból hatan felértek.
Még 5-én is jelentősebb mennyiségű hó eshet, 6-án még tűrhető időjárás lesz, de az ezt követő napokra nagy mennyiségű havazásról szólnak az előrejelzések, ami a lejövet nehézségét és a lavinaveszélyt jelentősen megnövelheti. Május 1-én többen elindultak a csúcsmászásra (05.02-tól néhány napos "időjárási ablak" következik), ezért "Erőss Zsoltnak szokatlan terve van" - megkísérli, hogy velük megy és az eddig szerzett akklimatizációval (5500 m) elérje a csúcsot. Csatlakozott hozzá Horváth Tibor is (terv szerint Földes András az út első részén fotózta is volna őket, de végül nem ment). Mécs László ebben nem kívánt részt venni...
A spanyol út az északi oldalon (C2 5700 m, C3 6600 m, C4 7400 m). Az ott lévő expedíciók ezen az úton mozogtak. Fő hírek: Június 9-10. - emlékezés Horváth Tiborra a Hidegkúti turistaházban. 24-én sajtótájékoztatót tartottak. 19-én (szombaton) hárman megérkeztek Budapestre (Mécs más időpontban jött haza). A hóviszonyok és az időjárás miatt (de főleg pszichésen és egyedül maradva a hegyen) valószínűleg nem lett volna esélyük még egy csúcstámadásra.
"2012-es Annapurna expedíciónk vége tragédia és sértődés..." Egymást sarazzák: himalajablog, mecslaszloblog, melyre ráharapott a bulvársajtó. Hozzá nem értő hozzászólások pro és kontra...
Napi események röviden: - 24-én sajtótájékoztatót tartottak, a teljes felvétel itt megnézhető (46:09) - 19-én Erőss, Földes és Kollár megérkezett Budapestre, 18 órakor Horváth Tibor családja gyászszertartást tartott a surdi evangélikus templomban - 18-án Katmanduból Delhin át Dohába - 17-én Katmandu - 16-án Katmandu - 15-én Katmandu - 14-én Katmandu - 13-án Katmandu - 12-én megérkeztek Katmanduba - 11-én ?Pokhara? - 10-én Tatopaniból helikopterrel repültek (grátisz) Pokharába - 9-én délelőtt az alaptáborból helikopterrel levitték őket Tatopaniba, onnan dzsipbe ülve elindultak Pokharába, ami útközben rugótörést kapott, ezért visszaszállították őket Tatopaniba - 8-án alaptábor, emlék állítása Horváth Tibornak - 7-én a lefelé tartó mászók megbizonyosodtak arról, hogy a fix köteleket a kuloár alsó részén is megrongálták a lavinák, ezek egyike ránthatta magával Horváth Tibort is, erről meg is jelentették a hivatalos közleményüket - Erőss lement a 2-es táborba és leszólt az alaptáborba, hogy menjenek elé segíteni a felszerelések lehozásában, végül Földes ment fel elé, akivel Erőss késő este leért az alaptáborba - 6-án Erőss Zsolt is visszafordulásra kényszerült (kb. 7500 m-ig jutott), mert elégtelen volt az ő akklimatizációja is, ereszkedik lefelé, estére leért a 3-as táborba az iráni csúcsmászó által taposott nyomon, az egyik serpa és a svájci mászó kivételével a többiek felértek a csúcsra - Mécs elindult a 2-es táborba eléjük, de csak az 1-es tábor fölé tudott felmenni (Horváth biztonságos helyen való létében ekkor még reménykedtek...) - 5-én Horváth Tibor feladta, akinél jelentkezett az akklimatizáció hiánya, és reggel lefelé indult (valószínűleg ezt ott fent megbeszélték, egyedül indult lefelé az olykor mellig érő hóban az út meredek és a Crosshair kuloár veszélyes részein, annak ellenére, hogy erről az alaptáborban lévők megpróbálták lebeszélni) - Erőss tovább ment "1 iráni, 1 svájci, 2 spanyol, 2 cseh és 2 serpa" társaságában és elérték a 4-es tábort (C4 kb. 7100 m), ami jóval lentebb van a szokásosnál - Földes elindult Horváth elé segíteni a 2-es táborba, de egy hóvihar visszatérésre késztette 5300 m-ről - később kiderült, hogy valószínűleg ezen a napon Horváth Tibor a 3-as és a 2-es tábor között eltűnt egy hó- vagy jéglavinában - 4-én a teljes csapat elérte a felső 3-as tábort (C3+ 6800 m), ahol a magyarok egy gleccserhasadékban éjszakáztak - de rosszak az előrejelzések (délután ismét havazás volt), a csúcs elérése nem tűnik kivitelezhetőnek, ezért az alaptáborban lévők a visszafordulásra próbálták rábeszélni őket "egy jobb belátás reményében", mert a lejövetel se lesz egyszerű - 3-án kora reggel a két serpa elvégezte a kritikus rész fixkötelezését, majd újabb "brutális" lavina jött le a kuloárban közvetlenül az indulásuk után (hárman behúzódtak valami takarásába, egy kiszaladt a veszélyes részről, a magyarok még nem értek oda mert később indultak, baleset nem történt), a csapat a két serpával elérte a 3-as tábort (C3 6600 m), késő délután erős havazás kezdődött (növelve a további lavinaveszélyt) - az alaptáborba visszatért többi mászó helikopterrel elutazott Katmanduba (Kollár: "a hegyen csak az elszántabbak maradtak", "2 magyar, 2 cseh, 2 spanyol, 1 iráni és 2 serpa") - 2-án tizenhárman (köztük serpák is) visszatértek a 2-es táborból az alaptáborba, mert a lavinaveszély miatt nem vállalták mégsem a 3-as táborba való felmenetelt és az út fix köteleinek javítását, végül Erőss és Horváth "hat mászóval és két serpával" fent maradtak, hátha... (egy bivaksátorral mennek, amit a 4-es táborba is felvisznek, ha úgy alakul) - május 1-én Erőss és Horváth felmennek a 2-es táborba a kb. 25-30 fős nemzetközi csapattal (köztük több mászó serpa (úgy tűnik, hogy a terv ellenére Földes mégsem ment velük, hogy fotózza őket az út első részén), éjszaka hatalmas lavina jött le a kuloárban, aminek a szele a tábor sátrait is megtépázta - 30-án alaptábor, boulder kirándulás a környéken, egyeztetés a többi mászóval egy lehetséges csúcstámadás tervéről és lavinák által leszaggatott fix kötelek serpákkal való újra építéséről - 29-én alaptábor - 28-án alaptábor - 27-én Erőss és Mécs is levonultak az alaptáborba (Kollár: "Hát, ez a menet nem jött be."), éjszaka és a lemenet közben is dübörögtek körülöttük a lavinák - 26-án délelőtt Erőss további árkot ásva felért a 2-esbe (ide egy kanadai utána vitte a hótalpát, hogy ne legyen már a továbbiakban "birodalmi lépegető"), délután Horváth és Földes estére lementek az alaptáborba (mivel a nagy hó és a lavinaveszély miatt esély sem volt felmenni a 3-as táborba, amit előre lehetett is sejteni a meteorológiai előrejelzésekből), Erőss és Mécs még egy éjszakát fent maradtak a 2-esben, hogy kipihenjék az előző nap fáradalmait - 25-én elindultak a 3-as tábor kiépítésére, Mécs, Horváth és Földes a 2-es táborban, Erőss az 1-esben töltötte az éjszakát (mert a bakancs nélküli lábprotézis nem működött a mély friss hóban, és "lépegető exkavátor" módjára árkot ásott az úton) - 24-én alaptábor - 23-án alaptábor - 22-én valamennyien lementek az alaptáborba - 21-én Erőss, Horváth és Földes felmentek a 2-es táborba (C2 5500 m), Mécs is utánuk ment az alaptáborból, Kollár az 1-esben maradt
- 20-án délután Erőss, Horváth és Földes felmennek az 1-es táborba (C1 5100 m)
Április 20-án 6 serpa társaságában két kínai, két indiai és egy amerikai járt oxigénpalackkal a szezonban elsőként a csúcson. - 19-én alaptábori berendezkedés A C3-ból visszatérőket a kuloárban újabb lavina veszélyeztette, és a C1 közelében is volt még egy.
- 18-án délre felértek az Annapurna északi alaptáborába (BC kb. 4200 m), délután estig jelentős havazás (30 cm) villámlással és mennydörgéssel Este lavina a C3-ban, a rossz helyen álló sátrakból többen másokban kényszerültek az éjszakát eltölteni. - 17-én egy újabb 4600-as hágó után éjszaka egy patakparton (kb. 3600 m) - 16-án egy meredek és helyenként havas-jeges hegyoldalon és egy 4600 m-es hágón való átkelés után érkeztek mintegy 10 óra alatt a Chulu alaptáborába (kb. 4300 m) érkeztek - 15-én tizennégy teherhordóval elindultak az alaptábor felé (a teher jelentős része helikopterrel már korábban felkerült) - az előző esti vacsora (disznóvágás) következményei itt jelentkeztek, egy szeles hegyoldalon az első hegyi éjszaka (kb. 3500 m)
A felvonulási út első szakasza lezárult.
- 14-én Lete, várakozás - az alaptáborba való indulásuk a kiadós eső és jégeső miatt elmaradt - 13-án Lete, pihenőnap, a trekkingesek tovább utaztak Pokharába - 12-én dzsipekkel Jomsomba, onnan busszal Letébe mentek (2600 m) - 11-én a Thorung Peak (6144 m) megmászásának kísérlete, ami a trekkingesek túravezetésére nem vállalható teljesen eljegesedett terep miatt nem jött össze - a mászócsapat mintegy 5550 m-ig jutott (Mécs és Horváth még pár helyen próbálkoztak 5600 m-ig), visszamentek a hágóba,majd tovább le Muktinath-ba (3800 m) - 10-én fel a High camp táborhelyre (4930 m), délután Mécs még felment a Thorung-hágóba körülnézni a másnapra tervezett csúcsmászás körülményeinek szemrevételezésére (a jeges hegyoldalak közepén lévő hómező esetleg alkalmas lehet) - 9-én Thorung Phedi (4540 m) - 8-án Yak Kharka (4050 m) - 7-én Manang, túra egy környékbeli gompához (4000 m), ahol áldást kaptak a szerzetestől - 6-án Manang (3540 m) - a trekkingesek a könnyebb alsó úton, ők a meredekebb és hosszabb felső úton érték el - 5-én Pisang (3310 m) - 4-én Chame (2670/2710 m) - 3-án (?Danaque?) - 2-án (?Syange vagy Tal?) - április 1-én reggel elindultak Katmanduból a trekking kiinduló pontjához - Bhulbule (840 m) - 31-én Katmandu - 30-án Katmandu - 29-én megérkeztek Katmanduba (1360 m), találkoztak a szervező iroda egyik vezetőjével - március 28-án 11 órakor sajtótájékoztatót tartottak az Új Színházban, majd délután elrepültek Delhibe - sajtótájékoztatójuk teljes felvétele itt megnézhető (46:44).
Idén is szerveztek fizetős trekking túrázókat a felvonulási út egy részére (Annapurna körút). A Thorung La (5416 m) feletti könnyű trekking-csúcs (Thorung Peak 6144 m) velük való elérése is szerepel az akklimatizációs folyamatban. Itt várták a jelentkezőket. A Blikk (03.17.) szerint - "Egymillió Erőss Zsolt ára". A kilenc vállalkozó kedvű túrázó közül négyen - Szalay-Berzeviczy Attila, Schreiber Mónika, ... Attila és Ubrankovics Zsolt ("Doki") - a Thorung Peak elérésére is befizettek. Katmanduban csatlakozott hozzájuk még egy Föld körüli motoros túrázó pár férfi tagja (Németh Ákos) is. Lete elérése után az expedíció tagjai az alaptábor felé indulnak, a trekkingesek pedig Pokharába utaznak (nem teszik meg a teljes kört).
Az Annapurna északi oldalának útjai (1). Honlapjukon közöltek alapján az északi alaptáborba mennek, de még nincs eldöntve, hogy az onnan felvezető útvonalak közül melyiken próbálkoznak. Valószínű az első megmászók útja (N Face French Route, kék pont), de lavinaveszélyes hóviszonyok esetén a holland út (Dutch Rib, piros vonal) vagy a spanyolok útja (N Ridge - N Face) jöhet szóba. A lengyel-ukrán útnak (NW Ridge, piros pont) nincs, Messner útjának (NW Face, zöld pont) csak egy ismétlése van.
A spanyol út az északi oldalon (2). Megjegyzés: az Annapurna a magyar expedíciós hegymászás tizenegyedik nyolcezres főcsúcsa lehet. A tizennégy 8000-es főcsúcs közül a K2, a Kangchendzönga és az Annapurna mellett hiányzik még a Shisha Pangma is. Ugyanis 1987-ben csak a Központi csúcsán jártak magyarok.
Annapurna statisztika Az "Aratás Istennője" volt az elsőként megmászott nyolcezres csúcs. 1950. június 3-án a francia Maurice Herzog és Louis Lachenal álltak először a legmagasabb pontján (északi oldal, oxigén nélkül). A csúcs második elérésére majdnem húsz év múlva került sor (1970. május 20. Michael W. H. Day és Gerry F. Owens oxigénnel az első megmászók útján). A harmadik megmászás a déli oldalon történt egy hét múlva, Dougal Haston és Donald D. Whilans május 27-én oxigén nélkül értek fel a bal oldali pilléren. Az első női elérés Vera Komarkova és Iréne Miller nevéhez fűződik (1978. október 15. északi oldal, holland pillér, oxigénnel), az első női megmászó oxigén nélkül Wanda Rutkiewicz volt 1991. október 22-én. A magassági sorrendben a tízedik 8000-es főcsúcs nem rendelkezik jó statisztikával. A még pontosítás alatt lévő adatok szerint 2011 végéig 30 ország 183 mászója 190 alkalommal (5-en kétszer, egy háromszor) érte el a főcsúcsot, közülük 9 nő volt sikeres. 9 férfi és k 2 nő oxigénnel érték el a csúcsot. A legveszélyesebbnek tartott 8000-es különböző útjain eddig már 61 ember vesztette életét a főcsúcs mászása közben (köztük 3 nő) - 47-en az északi oldalon, 9-en a csúcs elérése után a lejövetelük során haltak meg. A halálos balesetek fő okai a lavina (38) és a lezuhanás (13). Talán nem véletlen, hogy a minden nyolcezrest megmászók közül sokan ezt a csúcsot a végére hagyták. Volt, akinek ez lett volna az utolsó, de már nem próbálhatja meg ismét.
Az Annapurna déli fala. * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * ---> Magyarok 8000-es csúcsokon összeállítás---> 2011-es magyar expedíciós hírek ---> 2010-es magyar expedíciós hírek---> 2009-es magyar expedíciós hírek * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * Összeállította: Kunos Gábor. |
|
|
|
Nincsenek események a hónapban. |
|
|
Közelgő Események |
|
|
Nincs közelgő esemény |
|
|
Egyéb hírek |
|
|