Főmenü
Üdvözlet
Felhasználónév:

Jelszó:


Adatok megjegyzése

[ ]
A K2 magyar megmászásának (2019 nyár) elemzése
*
Magyar K2 Expedíció 2019



Suhajda Szilárd oxigén nélküli K2 mászása vitatottá vált

Az ezzel kapcsolatban végzett elemzés hosszabb időt vett igénybe, annak eredménye sem írható le röviden, ezért kérem a türelmes végig olvasását.

A jelenleg rendelkezésre álló dokumentumokban (a csúcsfotók, a bemutatott videók, a beszámolóként aposztrofált Mozgásvilág exkluzív nagyinterjú és az expedíció történetét összefoglaló film) látottak és leírtak, valamint az elemzés során az aznapi csúcsmászóktól kapott további információk értékelései alapján az Eseményhorizont által szervezett Magyar K2 Expedíció 2019. július 25-én történt oxigén nélküli csúcsmászása vitatott állapotba került.
Lásd a Magyarok 8000es csúcsokon adatbázisban
és az összesített2019-es magyar expedíciók oldalon.

Mint ismert, az alaptáborban lévő kapcsolatoknak köszönhetően 2019. július 24-én ezen az oldalon jelent meg elsőként, hogy Klein Dávid a 3-as táborból visszafordult, majd 25-én 10 óra 40 perckor ugyanitt a 8611 méter magas K2 első magyar megmászásának híre is. Miután ez 12 óra 07 perckor az Eseményhorizont tagjainak hivatalos oldalaira is kikerült, majd a "Komarnicki.hu" oldalra is hivatkozva az Index-en is megjelent.

A Magyar K2 Expedíció tagjai, Klein Dávid és Suhajda Szilárd a csúcstámadásuk július 21-i kezdetéig – ha olykor több napi késéssel is –, de publikálták a velük napi szinten történteket a FB oldalaikon (eseménynaplók). Ez a folyamat ekkor megszakadt, és még most sem olvashatók ott a csúcstámadás napjain történtek.

Július 26-án a Spíler TV közölte Klein Dávid alaptáborból küldött videós üzenetüket, és ők is publikáltak egy képet a sportolói oldalaikon Suhajda Szilárd hegyről való leérkezéséről.
Július 28-án elhagyták az alaptábort, ahonnan 30-án este érkeztek meg Szkárduba, majd innen Iszlámábádba utaztak.
Augusztus 1-jén a Facebook profiljaikon közzé tették a "8500 méter - a határvonal" bejegyzésüket, majd 2-án publikálták a hat csúcsfotót. Másnapra hazánk pakisztáni nagykövetsége, amely július 25-én szintén hírül adta a mászást, szervezett részükre egy sajtótájékoztatót, és ez után mintegy félórás interjú is készült velük a PTV World’s Sports Extra műsorában.
Augusztus 4-én érkeztek vissza Budapestre, és a nagykövetség ezen a napon publikálta az egy oldalas sajtóhírt a honlapján, valamint egy külön bejegyzést is tett a tőlük kapott, az általunk már ismert képekből a csúcsfotók nélkül.
Hazaérkezésüket követően számtalan megjelenésük volt a hazai médiában, amelyekben szinte mindig ugyanazt lehetett látni és olvasni.

De miután augusztus 14-én a Mozgásvilág részére a csúcsról küldött üzenet videója a "Hóhatár" nevű zárt Facebook csoportban megosztásra került, komoly vita keletkezett arról, hogy a felvétel igazából hol is készülhetett. A vita során többen az egyes csúcsfotók valódiságát is megkérdőjelezték, ámde az expedíció tagjai ebben nem reagáltak a felvetett kétségekre, és továbbra sem közöltek semmit a hivatalos oldalaikon.
A "Hóhatár" bejegyzésében megígért exkluzív interjú végül szeptember 3-án jelent meg a Mozgásvilág honlapján, amelyben egy újabb videót is publikáltak. Ám ez a videó sem oszlatta el mindenkiben a kétkedést.

Ezért szeptember 1-jén a "Komarnicki.hu" oldalon kezdtem el olyan bejegyzéseket közzé tenni, amelyek felhívták az olvasók figyelmét a mászás kétségbe vonható részleteire. Ezzel egyidejűleg megkezdődött egy külön elemzés, amelynek ténye a nemzetközileg is elismert elemzőkkel is közölve lett, majd több mindenre kiterjedő közös munka kezdődött.

A várva várt, és a TV2-n szeptember 7-én adásba került, majd ezt követően az Eseményhorizont YouTube csatornájára feltöltött összefoglaló film csúcsmászásra vonatkozó része ugyan adott némi új információt az előző videókhoz képest. Ez meglehetős meggyőzőnek tűnhetett sok laikus néző számára, de többek kétségét továbbra sem oszlatta el.

A mai digitális világ lehetőségei között készíthető fotók és a videók összehasonlítgatása és elemezgetése helyett inkább a hagyományos vizsgálatot kezdtem el. Ennek egyik lényeges része, hogy találni kell olyan mászókat (lehetőleg nem serpákat), akik emlékezhetnek a vele való találkozásukra, és hajlandóak is arról beszélni. A keresés során négy mászót is elértünk, akik elegendő adatot szolgáltattak, ezért rajtuk kívül már nem kellett másokat is megkeresni.

Mint egy korábbi bejegyzésemben is leírtam, Klein Dávidtól, az expedíció vezetőjétől kértem az eseménynaplóik csúcstámadásra vonatkozó közlését. Miután erre több nap után sem reagált, közöltem, hogy a Mozgásvilág exkluzív interjújában foglaltakat illetve a sportolói oldalaikon addig megjelent bejegyzéseiket fogadjuk el "hivatalosnak". Az elemzés során ezek csúcstámadásra vonatkozó részeit vetettem egybe a megkeresett négy mászó által közölt adatokkal.

Akkor lássuk mi történt a hegyen a második sikeres csúcstámadási napon.

Július 24-én este a legfelső táboraikból húsz ember (mászók és serpák) indult el a csúcs felé nagyjából azonos időpontban. Közülük Suhajda Szilárd, aki ezt szintén 20 és 21 óra között tervezte, végül csak este 9 órakor hagyta el a sátrát. Felfelé haladása közben voltak, akiket megelőzött, de mire a "Cápauszony" nevű függőgleccser tövébe ért, már csak az előtte haladó csapat utolsó tagjainak lámpafényeit látta pislákolni a traverz végénél. Ő ide akkor ért fel, mire hajnalodott (megjegyzés: ezen a napon a csillagászati naptár szerint ott helyi idő szerint 04:55-kor kelt fel a nap). A traverzen való átjutása után, a csupasz jégfalnál (blue ice section, kb. 8300 m) találkozott a csúcsról visszatérő német Herbert Helmuth-tal és a serpájával. Ők jutottak fel a csúcsra elsőként hajnali 3 órakor, és a közlése szerint reggel 5 óra körül találkoztak vele.

Tovább haladva felfelé, 8440 méteren rádiózott Klein Dáviddal: "mondtam neki, hogy karnyújtásnyira a csúcs, és két óra múlva fent fogok állni. Nagyon magabiztos voltam, és úgy véltem, hogy az addigi tempóm ki fog tartani. Aztán itt esett vissza 34 vertikális méterre az óránkénti sebességem. Az utolsó 150 métert öt óra alatt tettem meg."

Közben mások is jöttek lefelé a csúcsról, valaki közülük le is fényképezte őt kb. 8500 méteren, ez a kép látható az augusztus 1-jén közölt bejegyzésükben, amikor belép az általuk kitalált elnevezésű "hiper-halálzónába". Azt, hogy a kép valóban itt készült, azt az egyik külföldi elemző társam meg is erősítette (lásd az egyik mellékelt képen, amelyen éppen hosszabb időre megállt, nincs rajta a hátizsákja). De nem az fotózta le, aki az elemzésben segítő mászók közül először találkozott vele a csúcsról visszatérőben, ebben a magasságban 6:30 és 7 óra között, látva őt amint éppen a hátizsákjában pakolgatott, hanem valaki más. Suhajda Szilárd nyilatkozata szerint is ez ekkor történt, hiszen ha itt esett vissza 34 vertikális méterre az óránkénti sebessége, és ezért az utolsó 150 métert öt óra alatt tette meg, akkor a 8611 méter magas csúcsra érésének közölt időpontja szerint ("Pár perccel dél után") akkor reggel kb. 7 óra volt.

Majd jöttek lefelé még mások is a csúcsról, akiknek az elmondása szerint még mindig "ugyanott" volt. A második mászó, aki 8:30-kor ért le ide, és az előző kép helyét meg is erősítette, még beszélgetett is vele egy kicsit. Megtudta tőle, hogy egyedül van, mert a társa visszafordult, és úgy gondolta, "hűha, még nagyon hosszú út van előtte, ha csak most ért fel ebbe a magasságba".

Ezt követően fél óra múlva történt a következő ismert találkozó a harmadik segítővel, aki 9 órakor találta őt "ugyanitt". Ők ketten, és még négy mászó szinte együtt indultak lefelé a csúcsról, majd a csúcstól mintegy 100 méter távolságban (nem szintkülönbségben!) találkoztak a csúcsra utolsó előttiként felért mászóval. Ez látható az egyik képen, amely fél nyolckor készült. Ezen Suhajda Szilárd nem látható, mert az ez alatti meredekebb hólejtőn van, és mint kiderült még mindig "ugyanott". Amint írta, "Szilárd volt a leglassabb mászó aznap, aki ekkor is még azon a hólejtőn mozgott lassan felfelé".

Az utolsó előtti mászó reggel 7:50 körül ért fel a csúcsra, és úgy emlékszik, hogy az utolsó száz méter távolságot (nem szintet!) kb. egy óra alatt tette meg. A csúcson akkor már nem volt senki, és 10-15 perc múlva elindult lefelé. Kb. 10 órakor találkozott Suhajda Szilárddal, emlékezete szerint kb. 8400-8500 méter magasságban. Amikor ennek pontosítására kétszer is megkértem, akkor a két magasság közötti szinthez ragaszkodott. Ő is úgy látta, mintha a hólejtőn felfelé tartana.

Eme találkozás után Suhajda Szilárd teljesen egyedül maradt a csúcsrégióban. Közben 9 órakor a lentebbi régióban, a traverz és a Bottleneck környékén "whiteout" (amikor köd vagy a szél által hordott hó miatt minden fehér, és nem lehet megkülönböztetni a talajt a levegőtől) nehezítette egyesek számára a lejutást. Ebben a csúcsról utolsóként lefelé tartó mászó el is tévedt, valamint a "Váll" alatt két másik mászót keresni kellett. Az elemzésben részt másik mászó ezzel kapcsolatban le is írta a saját beszámolójában, hogy ekkor ő éppen a Bottleneckben ereszkedett lefelé, és ha pár órával később indult volna csúcstámadásra, akkor nem látott volna semmit a csúcsról, és valószínűleg visszafordult volna.

A négy mászóval történt egyeztetés során valamennyien ugyanazt a képet kapták meg egymástól függetlenül, hogy azon jelöljék be a találkozásaik helyét is, amint arra emlékeznek. Elég beszédes ezeket egymás mellett látni. A velük való egyeztetés külön-külön történt, és csak az elemzés végén kapták meg a többiek találkozásainak helyét és időpontjait. Miután ezt megkapták, meghökkenésüknek adtak hangot Suhajda Szilárd három órás "egy helyben" való tartózkodása miatt.

Felvetődik a kérdés, hogy miért tartózkodott gyakorlatilag ugyanabban a magasságban legalább három órán keresztül, és miért láthatták őt felfelé tartó mozgást "színlelve"?

Suhajda Szilárd a hivatalos közleményükben leírtak szerint "dél után nem sokkal" jutott fel a K2 csúcsára. A csúcsra érés időpontjával kapcsolatban hozzá teszem azt, hogy a siker hírét én tettem legelőször közzé a "Komarnicki. hu" Facebook oldalon, ami az alaptáborból kapott egymástól független információk szerint az 11 óra 30 percre volt jelezve. Az időpontról még további adatok is olvashatók és hallhatók voltak az egyéb közleményekben, a videós üzenetben és a Mozgásvilág interjújában, miszerint az "Pár perccel dél után", "helyi idő szerint 12:10-kor", "dél után nem sokkal".
Amennyiben Suhajda Szilárd feljutott a csúcsra, akkor ezt véleményem szerint az utolsó találkozás időpontját figyelembe véve 8450 méterről két óra, illetve inkább másfél óra alatt csak pótlólagos oxigén használatával tehette meg. Ugyanis ezt nyilatkozta: "Utolsóként értem fel, kb. 100 méterre a csúcstól találkoztam az utolsó lefelé tartó emberrel". Persze nem mindegy, hogy ezt a 100 métert szintben vagy távolságban kell-e értenünk. Vagy ha az öt óra igaz a csúcsra érés időtartamára, akkor délelőtt 10 órától kezdve délután három órakor kellett volna feljutnia.

Ezért kérem, hogy a magyar mászó közösség elismert tagjaiból álljon össze egy szakmai bizottság, amely egyéb magyar grémium híján, akár a Magyar Hegy- és Sportmászó Szövetség égisze alatt, "hivatalosan"kérje fel Klein Dávidot, az Eseményhorizont vezetőjét és Suhajda Szilárdot, az expedíció tagját, hogy mutassák be előttük az összes csúcson készült fotót és videót, valamint a csúcstámadás során küldött GPS jeleket a kérdés teljes körű tisztázása érdekében.

Addig a Magyarok 8000-es csúcsokon összeállításban a 2019-es első magyar megmászás "vitatott" státuszba került. Az elemzést megkapja a Karakorum nyolcezres csúcsait megmászókat nyilvántartó statisztikus is.

(2019. szeptember 21.)

A képek magyarázata:



Az első képen látható, amint fél nyolckor a zöld kerettel jelölt, a K2 csúcsára utolsó előttiként reggel 8 óra körül felérő mászóval találkoznak a csúcstól mintegy 100 méterre az onnan lefelé tartók.



A második kép az elemzésben részt vevő mászók által berajzolt találkozási helyeket mutatja az általuk közölt időpontokkal és a magasságokkal.



A harmadik képen látható grafikon azt ábrázolja, hogy milyen a csúcsmenet idődiagramja az általuk adott információk, illetve az általam elfogadott 11 óra 30 perces csúcsra érés esetén a találkozások helyének és időpontjainak jelölésével.



A negyedik képen tüntette fel a nemzetközi elemzésben részt vevők egyike azokat az azonosítási pontokat, amelyek segítették őt a kép készítése helyének megállapításában. Szerinte ez kb. 8500 méteren készült, azaz ott, ahol Suhajda Szilárd belép a "hiper-halálzónába".

Kérem, amennyiben a média képviselői átvennék a fentebb leírtakat, abban az esetben jelentessék meg annak forrását is.

Kapcsolódó Facebook bejegyzések, cikkek és videók:

2019.07.24.: Klein Dávid visszafordult, Suhajda Szilárd folytatja a csúcstámadást
2019.07.25.: Újabb csúcselérések a K2-őn - Suhajda Szilárdról még nincs hír
2019.07.25.: Suhajda Szilárd megmászta a K2-őt! Frissítve: (12:20)
2019.08.02.: Suhajda Szilárd K2 csúcsfotói
2019.08.04.: Hazaérkezett Klein Dávid és Suhajda Szilárd - Frissítés (17:40)
2019.09.01.: (elemzés-0) Houston, baj van! Nincs megnyugtató válasz a K2-videóval kapcsolatban
2019.09.06.: Filmbeharangozó - Magyarok a K2-n
https://www.facebook.com/komarnicki.hu/posts/2678077372211528
2019.09.06.: K2 nagyinterjú exkluzív videóanyaggal
https://www.facebook.com/komarnicki.hu/posts/2678392105513388
2019.09.06.: Videó a Mozgásvilág cikkéből (Suhajda Szilárd a K2 csúcsán)
https://www.facebook.com/komarnicki.hu/posts/2678473538838578
2019.09.10.: (elemzés-1) Több mint egy óra a K2 csúcsán? Ellentmondások vannak az ezzel kapcsolatos szakmai híradásokban
2019.09.11.: (elemzés-2) Még mindig nem tudjuk a csúcstámadás napjainak részleteit
2019.09.12.: (elemzés-3) "Itt vagyok a K2 csúcsán. Vétel." Hányszor történhetett rádiózás az alaptáborral?
2019.09.14.: (elemzés-4) A magyar K2 expedíció hivatalos beszámolója
2019.09.17.: (elemzés-5) Élet a halálzónában - Ilyen a mászás 8000 méter felett
2019.09.21.: (elemzés-6) Suhajda Szilárd oxigén nélküli K2 mászása vitatottá vált
2019.09.24.: (elemzés-7) A K2 megmászásának elemzéséhez az eredeti dokumentumokra van szükség![/color]
2019.09.28.: (elemzés-8) Aggályos a Magyar Hegy- és Sportmászó Szövetség eljárása a K2 ügyében
2019.10.02.: (elemzés-9) Ki ért hozzá, és az illetékes milyen adatok alapján elemez?
2019.10.04.: (elemzés-10) Szakmai hitelessége érdekében Pintér László is kérje a magyar szakmai bizottság felállítását!
2019.10.07.: (elemzés-11) Kedves érdeklődők, tisztázzunk valamit!
2019.10.11.: Suhajda Szilárd válaszai a kételkedőknek
2019.10.14.: Közlemény
2019.10.15.: (elemzés-12) Egyoldalú az MHSSZ állásfoglalása
2019.10.22.: (elemzés-13) A K2 ügy lezárása - a kétségek továbbra is fennállnak - Oxigénpalack a K2 csúcsán?
2019.11.08.: Ma van Eberhard Jurgalski születésnapja. A jó isten éltesse!
2019.11.17.: November 14. óta korlátozott a "Komarnicki.hu" Facebook oldal működése
2019.11.21.: (elemzés-14) https://www.facebook.com/komarnicki.hu/posts/2842914842394446 Mikor is történt a találkozás a koronatanúval?
2019.11.28.: A Facebook feloldotta a "Komarnicki.hu" oldal részleges korlátozását

Kapcsolódó oldalak:
Magyarok 8000es csúcsokon
2019-es magyar expedíciók

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Összeállította: Kunos Gábor
az 5000 méter feletti csúcsok magyar megmászóinak nyilvántartója

2024 május
Nincsenek események a hónapban.

HKSCPSV


12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Közelgő Események
Nincs közelgő esemény
RSS hírforrások
Hírek átvehetőek ezen rss hírforrások használatával.
rss1.0
rss2.0
rdf
   
Ez az oldal e107 portál rendszert használ, és a GNU GPL licensz alatt lett kiadva.
Komarnicki.hu a Facebookon. - Adatvédelmi nyilatkozat.
Információk átvételekor kérjük megjelentetni az oldalra való hivatkozást!
A hegymászás veszélyes életforma, légy mindig felkészült!

© komarnicki.hu (2006-2024)